Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

 

Exkluzivita sa oplatí

Exkluzívny predaj - ano, či nie?

Zvažujete, či predávať vašu nehnuteľnosť cez jednu realitnú kanceláriu (výhradným zastúpením - exkluzívne) alebo v spolupráci cez viaceré kancelárie?

Znie to logicky, predávať nehnuteľnosť cez viaceré realitné kancelárie, mysliac si, že sa skôr predá. Opak je však pravdou a to hlavne z dôvodu, že si vlastník neustriehne rovnakú cenu u všetkých RK. V lepšom prípade sa môže čas predaja predĺžiť. V tom horšom prípade sa zníži predajná cena a predávajúci dostane menej peňazí, ako by získal pri exkluzívnom zatúpení.  

Dôvody, prečo by ste nemali svoju nehnuteľnosť dať do ponuky viacerým RK:

Maklér nebude venovať vašej ponuke dostatočnú pozornosť.

Ak bude vašu nehnuteľnosť 10 ďalších RK, pravdepodobnosť, že ju predá práve on je veľmi nízka. Preto logicky obmedzí svoje peniaze na propagáciu Vašej nehnuteľnosti na minimum. Vašu nehnuteľnosť následne čaká len tzv. pasívny predaj. Avšak základom úspechu a vyššej predajnej ceny je práve proaktívny prístup predajcu - profesionálne fotografie, videoprehliadka, homestageing. Náklady na profesionálny inzerát, sa pohybujú od 300 euro a viac, ktoré maklér je ochotný do predaja investovať ak má možnosť nehnuteľnosť exkluzívne predávať.

Nehnuteľnosť bude tzv. „obkukaná“ 

Býva skôr prokatívne, keď nehnuteľnosť “tečie aj z vodovodného kohútika”. Väčšina realitných kancelárii inzeruje na rovnakých portáloch, a teda rovnaká ponuka nehnuteľnosti sa môže mnohokrát opakovať a to za rôzne ceny. U možného kupujúceho to môže vzbudiť pocity nedôvery a na ponuku radšej reagovať vôbec nebude.

Maklér bude tlačiť cenu dolu.

To znamená, že maklér sa bude snažiť predať vašu nehnuteľnosť čo možno v najkratšom čase, aby ho nepredbehol iný maklér. Nebude hájiť záujmy predávajúceho. Takto sa môže vaša nehnuteľnosť predať za omnoho nižšiu cenu ako v prípade predaja iba cez jednu RK, kde cena môže byť aj o niekoľko tisíc vyššia.

A aké je teda optimálne riešenie?

Dohodnúť sa na exkluzívnom predaji vašej nehnuteľnosti prostredníctvom jednej realitnej kancelárie na určitú dobu. Pre makléra sa z vašej nehnuteľnosti stane priorita, investuje do jej prezentácie, bude ju prednostne ponúkať a zaradí ju medzi tzv. referenčné nehnuteľnosti. Tie sa ponúkajú ako prvé a je na nich vymedzený väčší rozpočet na reklamu. Nemusíte mať strach, že sa o vašej nehnuteľnosti dozvie menej ľudí, práve naopak. Ponuka nezostane len u nás a medzi našimi maklérmi, ale ponúkneme ju na spoluprácu ďalším našim partnerským realitným kanceláriám, ktoré ju ponúknu svojmu okruhu klientov. Navyše celý proces bude pod kontrolou jedného sprostredkovateľa, čím odpadajú problémy v komunikácii  a so samotným procesovaním predaja. Ďalším dôvodom úspechu v tomto prípade je skutočnosť, že maklér je na vašej strane a bude hájiť vaše záujmy napr. pri licitácii ceny alebo zmluvných podmienkach. Tieto ako aj mnoho ďalších okolností robí z exkluzívneho zastúpenia najúspešnejší spôsob predaja v našej realitnej kancelárii.

Preto je potrebné zvážiť, ktorou cestou sa vyberiete, či cestou výhradného zastúpenia alebo spoluprácou s viacerými RK. Nech sa už rozhodnete akokoľvek, prejeme Vám veľa šťastia pri predaji vašej nehnuteľnosti.