Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

 

Zdedili ste nehnuteľnosť a neviete čo s ňou, obávate sa dane z predaja nehnuteľností?

Pridané: 14.1.2022

So zdedenou nehnuteľnosťou sa najčastejšie vysporiadajú dediči tak, že ju z jeden z dedičov odkúpi, alebo sa nevysporiada a chátra, resp. sa nedá vysporiadať z dôvodu exekúcií, či nezvestnosti alebo nemožnej spolupráce medzi dedičmi. Častokrát sa ju však boja dediči odpredať práve z dôvodu strachu zo zdanenia z predaja.

Čo ak sú na zdedenej nehnuteľnosti dlžoby jedného z dedičov, ale je nemožná spolupráca medzi dedičmi

Aj v takýchto prípadoch je možné obrátiť sa na kompetentnú realitnú kanceláriu, ktorá v mene spolupracujúcich dedičov osloví nespolupracujúceho spoluvlastníka, alebo dlžníka o vysporadanie sa a odkúpenie zdedených podielov spoluvlastníkov. v zmysle zákona je v prípade spoluvlastníctva nutné na odkup vášho podielu vyzvať ďalšieho spoluvlastníka. Ak nereaguje, až v tom prípade je možné obrátiť sa na príslušný súd a požiadať o povolenie o odpredaj nehnuteľnosti aj bez súhlasu nespolupracujúho spoluvlastníka. Súd na základe ocenenia nehnuteľnosti stanoví minimálnu predajnú cenu, podiel kúpnej ceny pripadajúci na nespolupracujúceho spoluvlastníka sa v prípade exekúcií vyplatí veriteľom, v prípade nespolupracujúcej alebo nezvestnej osoby sa vyplatí na špeciálny bankový účet do štátnej pokladnice a vyplatí sa až tomu, kto sa preň s relevantným nárokom ohlási - napr. OP, pas, dedičské konanie

Čo ak sa rozhodnete zdedenú nehnuteľnosť predať?

Podľa zákona je vo všeobecnosti potrebné platiť daň za predaj nehnuteľnosti, ktorú vlastníme menej ako 5 rokov. Ak by sme však chceli predávať zdedenú nehnuteľnosť, platia tam pre daňovú povinnosť špecifické pravidlá. Záleží vždy na tom, po kom dedíte.

Dedenie v priamom rade 

Medzi dedičov v priamom rade patria priamy predkovia, potomkovia a manžel/ka (starí rodičia, rodičia, deti).

V tomto prípade sa roky vlastníctva načítavajú, ak mal poručiteľ nehnuteľnosť vo vlastníctve viac ako 5 rokov. Ak bol poručiteľ vlastníkom nehnuteľnosti menej ako 5 rokov, dedič nie je oslobodení od dane. A teda pokiaľ bol poručiteľ vlastníkom menej ako 5 rokov, sčítajú sa doby vlastníctva poručiteľa a dediča. Najjednouchšie si to vysvetlíme na príklade. 

  • Deti v roku 2020 zdedia po otcovi dom, ten ho nadobudol v roku 2005. Pri predaji nehnuteľnosti budú oslobodené od dane. 
  • Deti v roku 2018 zdedia po matke dom, tá ho nadobudla v roku 2017 a teda bola vlastníkom 1 rok. V roku 2020 ho budú chcieť predať, od dane oslobodené nebudú, nakoľko sú vlastníci iba 3 roky. (matka 1rok, deti 2roky)

Dedenie v nepriamom rade

Medzi dedičov v nepriamom rade patria všetci ostatní dediči (sestra, brat, ujo, teta a pod.)

V tomto prípade je dedič oslobodení od dane až po uplynutí 5 rokov od nadobudnutia do vlastníctva - tj dedič musí nehnuteľnosť vlastniť nehnuteľnosť minimálne 5 rokov.

Dôležité je, že pri dedení sa vlastníctvo nadobúda smrťou poručiteľa, nie až vkladom do katastra nehnuteľnosti ako je pri zmluvnom prevode.